Wyważanie wałów napędowych – na czym polega?

Wał napędowy jest jedną z części samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych, a nawet maszyn rolniczych oraz przemysłowych. Odpowiada za działanie wszystkie podzespołów, do którego należy wał napędowy. Z pewnością usterka wału napędowego może znacząco unieruchomić maszynę, ponieważ wówczas nie spełnia swojego kluczowego zadania, czyli przeniesienia momentu obrotowego. Dlatego podczas jego naprawy jednym z etapów jest właśnie wyważenie wałów napędowych. Na czym dokładnie ta czynność polega?

W jakim celu wyważa się wał napędowy?

W przypadku, gdy wał napędowy nie jest odpowiednio wyważony, wywołuje charakterystyczne drżenie i wibracje. Przez co znacząco sam wał ulega zniszczeniu i nie pracuje w pełni dobrze. Gdy drżenie lub wibracje są bardzo wyczuwalne, mogło dojść do uszkodzenia poszczególnych elementów lub części. Nie możemy tego ignorować, jeśli chcemy cieszyć się przedłużoną żywotnością zarówno wału napędowego, jak i innych podzespołów w pojeździe.

W jaki sposób wyważa się wał? Wskazówki

Przed całą czynnością związaną z wyważeniem wału napędowego, najpierw należy dokładnie zdiagnozować powstałe awarie i dokładnie je usunąć, wymieniając podstawowe części. Wał napędowy, aby móc przenieść moc silnika kręci się w bardzo szybkim tempie. Dlatego, aby silnik się nie rozpadł, na wał muszą działać siły odśrodkowe. Podczas wyważania równoważą się siły odśrodkowe, które pojawiają się podczas ruchu obrotowego. Dzięki temu element nie generuje drgań ani hałasu podczas pracy.

Warto również wiedzieć, że podczas osiągania dużych prędkości nawet najmniejsza asymetria może wywoływać drżenia i powodować uszkodzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio przeprowadzić cały proces wyważania wałów napędowy, aby jednocześnie przedłużyć żywotność wału napędowego.

Kiedy przeprowadza się proces wyważania wału napędowego?

Jeśli tylko nasz wał napędowy jest uszkodzony lub zauważamy poważne usterki związane z układem napędowym, zdecydowanie powinniśmy od razu zgłosić się do serwisu, czy warsztatu samochodowego w celu usunięcia wszystkich usterek. Tak naprawdę to musimy pamiętać, że wyważenie wału napędowego jest podstawowym procesem podczas jego regeneracji czy naprawy. W przypadku, gdy nie przeprowadziliśmy nawet żadnych napraw, zdecydowanie warto profilaktycznie, co jakiś czas dokonywać wyważania wału. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zarówno wszystkie elementy układu napędowego działają, jak i jego podzespoły.

Szukasz firmy, która skutecznie zajmie się Twoim wałem napędowym? Wybierz Cardan System Polska, gdzie kompleksowo naprawią i zregenerują wał, a także prowadzą sprzedaż tego elementu. Znajdziesz tam wszystko, co potrzebujesz, aby naprawić wał napędowy.

Koszty związane z wyważaniem wału napędowego

Zastanawiasz się, ile dokładnie kosztuje wyważenie wału napędowego? Nie ma określonego i uniwersalnego cennika. Wszystko zależy od tego, z jakiej firmy skorzystamy i jaki wał napędowy podlega wyważeniu – w zależności od rodzajów cena może się różnić. Ponadto każdy model jest inny i może się różnić specyfiką. Aby dowiedzieć się, wszystkie o procesie związanym z wyważeniem, zajrzyj tutaj: https://cardansystempolska.pl/wywazanie-walow-napedowych/. Z pewnością pomoże Ci to podjąć decyzję co do naprawy swojego wału napędowego.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *