Awaria wałów napędowych – co musisz o niej wiedzieć?

Zapewne wiesz, że wały napędowe występują w samochodach napędzanych na tylną oś lub posiadających napęd na wszystkie cztery koła. Są jednym z elementów układu napędowego. Z jakich powodów wały napędowe mogą ulegać awarii? Jakie są objawy takich usterek? Czy opłaca się regenerować wały napędowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Czym są wały napędowe?

Wał napędowy umożliwia przeniesienie momentu obrotowego między wszystkimi elementami układu napędowego oraz pozostałych podzespołów. Zazwyczaj w budowie danego elementu wykorzystuje się jeden lub dwa wały napędowe.

Wał napędowy składa się z:

  • przegubu krzyżakowego,
  • rurowego korpusu,
  • połączenia przesuwnego – wielopust,
  • złącza kołnierzowego,
  • łożyska podporowego,
  • osłon i łączników

W jakich pojazdach występują wały napędowe?

Nie wszyscy wiedzą, że wały napędowe występują nie tylko w samochodach osobowych. Stanowią one również ważny element układu napędowego innych pojazdów np. maszyn rolniczych, leśnych, aut ciężarowych, dostawczych pojazdów szynowych oraz urządzeń przemysłowych. Wały napędowe są zatem nie tylko uniwersalnym, ale również ważnym elementem w bardzo wielu maszynach czy pojazdach.

Czym jest regeneracja wałów napędowych?

Zabieg regeneracji wałów napędowych rozpoczyna się demontażem wszystkich elementów. Następnie specjalista zajmuje się dokładnym diagnozowaniem problemu. W tym celu najczęściej stosuje się zabiegi piaskowania i śrutowania. Kolejnym krokiem jest wymiana zniszczonych elementów na nowe. Najczęściej przyczyną usterki jest uszkodzenie podpory, półosi, krzyżaków, przegubu lub gumowych uszczelek. Podejrzewasz, że w Twoim samochodzie doszło do usterki półosi? Zdecyduj się na dorabianie półosi! Po zamontowaniu nowych elementów wał poddaje się wyważeniu. W ten sposób sprawdza się, jak zregenerowany wał zachowuje się po jego ponownym zamontowaniu w samochodzie. Profesjonalna regeneracja wałów usuwa niepokojący objawy jak stukanie czy drganie kierownicy podczas prowadzenia samochodu.

Dlaczego dochodzi do awarii wałów napędowych?

Być może zastanawiasz się, co może spowodować awarię wałów napędowych? Wały napędowe mogą ulegać awarii w wyniku zwiększonej eksploatacji tego elementu. Wał skonstruowany jest z przegubu oraz podpór, które mogą ulegać zatarciom. Usterki tego elementu wynikają zazwyczaj z nieodpowiedniego serwisowania, ponieważ oznaki ich nieprawidłowego działania mylone są niekiedy z innymi problemami.

Jak zatem rozpoznać awarię wału napędowego? Objawy awarii mogą dawać się we znaki szczególnie podczas jazdy po nierównych oraz wyboistych drogach. Jeżeli podczas prowadzenia samochodu lub innego pojazdu pojawią się charakterystyczne sygnały, do których należy: bicie kierownicy, stukanie czy drgania pojazdu, należy jak najszybciej udać się do zaufanego serwisu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *