Jakie czynniki wpływają na zwiększoną eksploatację samochodu?

Pewnie jako kierowca nie raz zastanawiałeś się, dlaczego Twój samochód wciąż ulega awariom i regularnie kierowany jest na naprawę do warsztatu mechanicznego. Być może to błąd mechaników, ale warto zastanowić się także nad własną winą. Przekonaj się jak wiele czynników wpływa na stan techniczny Twojego samochodu i dowiedz się w jaki sposób możesz zmniejszyć koszty jego eksploatacji.

Przemierzony dystans

Oto pierwsza rzecz, która warunkuje zwiększone zużycie się nie tylko silnika, opon czy skrzyni biegów, ale także wielu innych układów mechanicznych, z których nie zdajemy sobie sprawy. Nie mamy na myśli, by nagle przesiąść się na komunikację miejską, ponieważ od tego właśnie mamy samochody, by móc przemieszczać się nimi komfortowo i wygodnie. Jednak warto cały czas kontrolować przebieg kilometrów, by nie przekroczyć górnej granicy limitu. Chwilę przed należy udać się na przegląd techniczny, by sprawdzić stan samochodu i dowiedzieć się czy nadal można nim bezpiecznie jeździć.

Dotyczy to szczególnie kierowców, którzy dziennie pokonują dziesiątki, setki lub więcej kilometrów. Wówczas muszą oni przygotować się na częstsze wymiany podstawowego wyposażenia, a także serwisowania wałów napędowych, których kondycja również słabnie pod wpływem dalekodystansowych tras.

Warunki terenowe

Zazwyczaj większość kierowców porusza się po zwykłych drogach, które niestety nie wszędzie są równe i płaskie. Niektóre odcinki trasy są trudne do jeżdżenia, a nie można ich ominąć w żaden sposób. W takich sytuacjach samochód również narażony jest na poruszanie się po wyboistych drogach, co przy większych prędkościach znacznie nadwyręża układ napędowych i wszelkie inne części podwozia. Podobnie dzieje się oczywiście w przypadku właścicieli samochodów terenowych, które podczas pokonywania tras off-roadowych należy liczyć się z częstszymi kontrolami technicznymi.

Hamowanie hamulcem

Zamiast hamowania skrzynią biegów – to właśnie często powtarzają doświadczeni kierowcy, którzy nauczyli się już zatrzymywania i zwalniania pojazdu za pomocą zmiany biegów, a niżeli stosowania hamulca. To szczególnie przydatna umiejętności zimą, lecz radzimy stosować ją także w innych porach roku. Ma to spory wpływa na zużycie silnika, skrzyni biegów oraz hamulców, które wszystkie razem należy szanować i dbać. Wystarczy zatem zastosować się do tych zaledwie kilku wskazówek, a na pewno Twój samochód wiele na tym skorzysta.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *