Co to jest wał kardana?

Z pewnością to określenie już kiedyś padło w Twoim otoczeniu, a zwłaszcza jeśli jesteś kierowcą. Jednak czy zastanawiałeś się czym dokładnie jest słynny wśród fanów motoryzacji wał kardana? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie, a także dowiesz się więcej o jego budowie czy zastosowaniu. Ta wiedza na pewno okaże się przydatna, a szczególnie jeśli będziesz zmuszony do naprawy układu napędowego w swoim samochodzie, dlatego lepiej zapoznaj się z informacjami poniżej.

Krótka definicja

Zacznijmy od faktu, iż nazwa wał kardana należy do potocznych i nie powinna być kojarzona z fachowym nazewnictwem. Prawidłowo powinno mówić się o wale napędowym, którego określenie kardan przyjęło się wśród laików motoryzacji. Mianowicie wał napędowych należy do części układu napędowego, a jego głównym zadaniem jest przeniesienie siły napędu z silnika w przedniej części samochodu do tylnej osi kół. Wały posiadają również przeguby kardana, od których zapewne wzięła się ich potoczna nazwa. Mają za zadanie łączyć wał czynny z biernym przy pomocy łącznika – krzyżaka. To połączenie pozwala na swobodne i bezpieczne obracanie się wału wokół własnej osi, ale warto również wspomnieć o określeniu sprzęgła wychylnego, które jest zamienne dla przegubów kardana.

Przeniesienie momentu obrotowego między wałami współosiowymi to podstawowe działanie, które umożliwia konstrukcja całego wału napędowego, o ile jest wykonana poprawnie. Wówczas zapewniamy, że Twój samochód będzie w stanie ruszyć z miejsca.

Gdzie występuje wał napędowy?

W każdym pojeździe wyposażonym w układ napędowy, czyli wszędzie gdzie mamy do czynienia z czterema koła napędzanymi siłą obrotową. Wał kardana znajdzie się zarówno w samochodach osobowych, ciężarówkach, autobusach, maszynach rolniczych czy przemysłowych, a także w wielu innych. To jeden z podstawowych układów w pojazdach mechanicznych, bez którego nie można byłoby się swobodnie poruszać, a zatem jeśli nie zdawałeś sobie wcześnie z tego sprawy, Twój pojazd również jest wyposażony w wał napędowych, lecz różnić mogą się ilością oraz wielkością, co zależy między innymi od obciążenia pojazdu, przebiegu kilometrów czy warunków w jakich się zazwyczaj porusza.

Jak dbać o układ napędowy?

Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych, jak w każdym innym przypadku. Tutaj również musisz zadbać o przedwczesne wykrycie ewentualnych usterek, by w późniejszym czasie uniknąć wygórowanych kosztów naprawy czy całkowitej wymiany wału napędowego. Na pewno przydatnymi usługami u mechanika będzie regeneracja wałów oraz ich smarowanie, co powinno sprzyjać ich eksploatacji. Regenerowanie części wałów polega na zreperowaniu drobnych usterek i odświeżeniu całości konstrukcji. Natomiast smarowanie powinno poprawić płynność obracania się wału podczas jazdy, a z pewnością wpłynie to jednocześnie na jakość prowadzenia pojazdu oraz Twoje bezpieczeństwo.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *