Wały napędowe są jednym z najważniejszych elementów układu napędowego, dlatego wszelkie usterki czy niepokojące objawy powinniśmy natychmiast zauważyć i udać się do warsztatu lub serwisu samochodowego. Niekiedy problemy związane z wałami napędowymi są pomijane, zwłaszcza w trakcie przeglądów czy innych napraw, a to właśnie często charakterystyczne usterki są spowodowane nieprawidłowościami tego elementu. Niekiedy niezbędną czynnością jest także dorabianie wałów napędowych. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Sprawdź w naszym wpisie!
Jak zbudowany jest wał napędowy?
Wał napędowy ma bardzo prostą budowę. Składają się z walca, który obraca się wokół własnej osi, a sam wał odpowiedzialny jest za przeniesienie momentu obrotowego. Napęd wychodzi z głównego wałka na most napędowy. Dlatego często dochodzi do różnych awarii, gdzie wymiana elementu na nowy nie musi być koniecznością. Wówczas można dokonać regeneracji wałów napędowych. Jednak, jeśli już element nie nadaje się do naprawy i jesteśmy zmuszeni go wymienić, większość firm oferuje nie tylko naprawę i regenerację, ale również sprzedaż części. Dlatego z łatwością kupimy wały napędowe Mercedes, BMW czy Audi. Dzięki temu nie musimy kupować osobno elementu i martwić się, gdzie go wymienimy.
Wał napędowy jest zbudowany nie tylko z wałka, ale również z elementów takich jak łożysko, krzyżak, wielowypust czy flansza.
Dorabianie wałów napędowych – kiedy?
Przede wszystkim objawy awarii związane z układem napędowym są bardzo charakterystyczne – wibracje, drgania czy stukot spod podłogi. Należy wtedy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego, aby można było rozwiązać usterkę.
Jak wygląda proces dorabiania wałów napędowych?
Przed rozpoczęciem procesu dorabiania wałów napędowy należy określić stan techniczny elementu. Wielu kierowców zapomina, że wał i jego poszczególne elementy muszą być odpowiednie konserwowane czy sprawdzane, co pewną ilość kilometrów. Często bywa koniecznie śrutowanie i piaskowanie, co pozwala na diagnozę problemu. Wszystkie elementy, które są zużyte, należy natychmiast wymienić na nowe i całość dokładnie zespawać. Wymianie podlegają zazwyczaj krzyżaki, osłony czy obejmy podpory.
Niekiedy konieczne będzie zastosowanie https://cardansystempolska.pl/zagniatanie-krzyzakow-walach-napedowych/. Aby dorabianie przyniosło odpowiednie efekty, konieczne jest również wyważanie wałów, co musi odbyć się przy większych prędkościach.
Wybierz dorabianie wałów napędowych Cardan System Polska, gdzie kompleksowo zajmą się usterkami wałów, a Ty będziesz cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą.