Regeneracja wałów napędowych – dlaczego nie wolno o tym zapominać?

Oddając pojazd do przeglądu, nie zdajemy sobie często sprawy, że mechanicy pomijają ocenę stanu wałów napędowych. Powinniśmy chociaż raz do roku sprawdzić działanie tego elementu, aby zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych awarii samochodu. Poluzowany wał napędowy może doprowadzić w efekcie do szybszego zużycia się wielu innych elementów w aucie. Co zatem warto wiedzieć, o procesie regeneracji wałów napędowych?

Wał napędowy – co to jest?

Wał napędowy przenosi moment obrotowy do podzespołów, które są od niego oddalone oraz napęd z wałka głównego na most napędowy z tyłu. Wał jest zatem walcem, który obraca się wokół własnej osi. Zamocowane na nim elementy to koło zębate, piasta, czy tarcza hamulcowa. Wał napędowy pełni zatem niezwykle ważną rolę w układzie napędowym pojazdu oraz samej pneumatyki. Warto wiedzieć, że wał napędowy pełni istotną funkcję nie tylko w samochodach osobowych, ale również ciężarowych, dostawczych oraz maszynach (np. rolniczych i budowlanych), czy nawet pojazdach szynowych.

Regeneracja wału napędowego

Jeżeli pojawi się problem z naszym pojazdem, należy bezwzględnie udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego i oddać go do przeglądu technicznego. Zyskamy niezbędną wiedzę odnośnie usterki, z jaką mamy do czynienia i jakie należy podjąć działania w celu jej naprawy. Przeważnie nie musimy wymieniać całego wału napędowego, a jedynie poddać go regeneracji. Oznacza do, że zostaną wyczyszczone wszystkie części, a zepsute elementy zostaną zastąpione nowymi. To o wiele szybsze i tańsze rozwiązanie, ponieważ jest o wiele mniej kosztowne niż wymiana całego wału w samochodzie.

Polecamy także: Regeneracja mostów napędowych – Cardan System Polska

Jak przeprowadzana jest regeneracja wału?

Jak dokładnie przebiega regeneracja tego elementu? Przede wszystkim demontowane są wszystkie części, aby umożliwić lokalizację przyczyny niesprawności. Aby ustalić wszystkie uszkodzenia, stosuje się zabiegi piaskowania i śrutowania, które pozwolą aby oczyścić wszystkie miejsca. Następnie zniszczone części są wymieniane. Tutaj do najczęstszych usterek dochodzi w przypadku podpory, krzyżaków, półosi, czy przegubu.

Następnie po zamontowaniu nowych elementów, dochodzi do zespawania oraz wyważania wału napędowego. Proces wyważenia umożliwia sprawdzenie – jak zachowuje się ten element po jego ponownym umieszczeniu w samochodzie lub maszynie. Regeneracja wałów napędowych pozwala na dokładne wyeliminowanie wszystkich usterek, a my nie musimy martwić się kolejnymi nieprawidłowościami w samochodzie. Jednak podczas przeglądów okresowych, jak i innych napraw u mechanika, warto poprosić o sprawdzenie stanu wałów, aby móc zapobiec niepotrzebnym wydatkom w przyszłości.

W celu przeprowadzenia profesjonalnej regeneracji wałów napędowych, polecamy odwiedzić poniższy adres:

https://cardansystempolska.pl/czesci-walow-napedowych/ 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *