
Wały napędowe są jeden z ważniejszych elementów całego układu napędowego i występują w samochodach napędzanych na tylną oś lub na wszystkie cztery koła. Ten element jest również wykorzystany w innych pojazdach, co świadczy o jego uniwersalnym oraz dobrym działaniu. Jakim awariom ulegają wały napędowe? Czy opłaca się regenerować ten element w pojazdach? W poniższym artykule dowiesz się wszystkich wskazówek dotyczących właśnie wału napędowego.
Wał napędowy – do czego służy?
Wał napędowy jest odpowiedzialny za przeniesienie momentu obrotowego między wszystkimi elementami układu napędowego oraz pozostałych podzespołów. Najczęściej w budowie danego elementu wykorzystuje się jeden lub dwa wały napędowe, a skonstruowane zostały tak, aby móc wytrzymać nawet największe obciążenia czy inne warunki eksploatacyjne.
Wał napędowy w koparkach
Wał napędowy to element układu napędowego, który spotkamy najczęściej w samochodach osobowych, jak już wspomnieliśmy – na tylną oś lub w autach z napędem na wszystkie cztery koła. Ponadto występują także w maszynach rolniczych i leśnych, autach dostawczych oraz ciężarowych, pojazdach szynowych, a także urządzeniach przemysłowych. Dlatego na rynku znajdziemy wały napędowe do koparek oraz innych pojazdów i urządzeń. Świadczy to o tym, że wały są nie tylko uniwersalnymi, ale bardzo potrzebnymi elementami w wielu pojazdach. (Jeżeli interesuje Cię regeneracja wału napędowego w kosiarce, odwiedź koniecznie https://takiewaly.pl/waly-napedowe-do-koparek/, by zaczerpnąć informacji).
Awarie wałów napędowych – jak rozpoznać?
Wały napędowe odpowiadają za przeniesienie momentu obrotowego w samochodach na tylną oś oraz wszystkie koła. W wyniku tego często ulegają awariom, co jest spowodowane zwiększoną eksploatacją tego elementu. Wał skonstruowany jest z przegubu oraz podpór, które mogą ulegać zatarciom. Natomiast usterki wałów napędowych wynikają zazwyczaj z nieodpowiedniego serwisowania, ponieważ oznaki ich nieprawidłowego działania mylone są niekiedy z innymi problemami. Wszystko to za sprawą charakterystycznych objawów – bicia kierownicy, stukania oraz drgań pojazdu. Dlatego ważne jest, aby systematycznie sprawdzać stan pojazdów oraz całego układu napędowego, aby nie doprowadzić do innych usterek w podzespołach pojazdu. Niekiedy konieczna będzie naprawa lub wymiana wałów napędowych lub ich regeneracja, co jest znacznie korzystniejszym oraz lepszym zabiegiem. Podczas regularnego serwisowania warto poprosić o sprawdzenie właśnie tych elementów. Naprawa czy wymiana na nowy wał są dużo droższe niż ich regeneracja, czego z pewnością chcemy uniknąć.