Regeneracja wału napędowego – czy warto? Skuteczna naprawa uszkodzeń wału

To, w jakim stanie jest wał napędowy, jest niezwykle istotne szczególnie w samochodach napędzanych tylną osią. Sam jednak element również pełni ważną funkcję w zakresie prawidłowego funkcjonowania całego pojazdu. Dlatego w sytuacji zauważenia poważnych usterek, od razu powinniśmy reagować. Najczęściej nie musimy wymieniać całego elementu na nowy, a jedynie poszczególne części, za co odpowiada w dużej mierze regeneracja wału napędowego. Dlaczego warto poddać swój wał temu zabiegowi? Wszystkich wskazówek dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Usterki wału napędowego

Wał napędowy to element, który składa się z kilku części – bardzo często ulegają awarii. Jakie są typowe usterki tego elementu?

Przegub Cardana

Przegub Cardana, który często nazywa się również wałem Cardana to nic innego jak czynny wał z biernym połączony przy pomocy łącznika, którym jest krzyżak. Ten element w wale napędowym najczęściej ulega awarii. Wszystko za sprawą tego, że zakończenie obu tych wałów jest w postaci widełek i na stałe połączone jest krzyżakiem. Dzięki temu przeniesienie momentu obrotowego jest możliwe pomiędzy tymi dwoma elementami.

Gdy tylko zauważymy niepokojącego objawy, należy udać się do warsztatu samochodowego celem diagnozy oraz pełnej naprawy wału.

Wymiana podpory

Obecnie nie wszystkie elementy poszczególnych układów w pojeździe są najwyższej jakości. Użycie niewłaściwych czy niskiej jakości części sprawi, że ich żywotność będzie krótsza. Tak samo w przypadku podpory. Na samym początku musimy sprawdzić, czy uszkodzeniom uległo łożysko, czy jedynie elastyczny wkład. Jeśli łożysko, to prawdopodobnie podpora jest niskiej jakości.

Uszkodzenie krzyżaka

Krzyżak łączy wały, a jego awarię można bardzo szybko rozpoznać po charakterystycznym stukaniu oraz biciu, które dobiega spod podłogi pojazdu podczas przyspieszania. Jeśli doszło do uszkodzenia krzyżaka, odczujemy także wibracje po opuszczeniu nogi z gazu.

Jak naprawić uszkodzenia wału napędowego?

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z usterkami poszczególnych elementów wału napędowego jest jego regeneracja. Oczywiście możemy kupić cały nowy element, ale jest to spory koszy i korzystniejszym rozwiązaniem jest właśnie regeneracja. Regeneracja opłaca się pod każdym względem, szczególnie tym finansowym. Podczas regeneracji wału napędowego wszystkie elementy zostają zdemontowane, oczyszczone, a także wymieniane na nowe. Najważniejszym punktem jest odpowiednie wyważenie wału napędowego, aby mógł prawidłowo pracować. Jeśli zastanawiasz się nad regeneracją wału, Cardan Polska skutecznie pomoże Ci usunąć awarie związane z układem napędowym.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *