Co robić, gdy zepsuje się wał napędowy?

Niestety w takiej sytuacji może znaleźć się każdy z nas, kto posiada własny samochód lub inny pojazd wyposażony w układ napędowy. Wówczas nie należy się załamywać, ponieważ najważniejsza jest diagnoza problemu i poznanie przyczyn awarii, dlatego radzimy dokładnie jak postępować w przypadku, gdy zauważysz podobne do niższych symptomy, co może być równoznaczne z uszkodzenie niektórych elementów wału.

Możesz zacząć się martwić, gdy…

Zaczniesz słyszeć różne dziwne dźwięki wydawane przez Twój samochód. Mogą to być na przykład różnego rodzaju szumy, a nawet wibracje podczas zwiększania prędkości. Takie oznaki mogą wiązać się chociażby z nieprawidłowym wyważeniem wału lub zniekształcenie podpory, jednak w obu przypadkach oznacza to, że w całej konstrukcji wału występuje niebezpieczny luz na przegubach lub innych jego elementach. Wobec tego nie ma co zastanawiać się dłużej i czekać, trzeba od razu umówić się na wizytę do warsztatu mechanicznego, który najlepiej jeśli już wcześniej serwisował Twój samochód.

Kilka wariantów

Zgłaszając się ze swoim problemem do mechanika, musisz liczyć się z kilkoma możliwościami, które mogą, ale nie muszą wynikać z Twojego zaniedbania. Generalnie bardzo ważną rzeczą jest częste sprawdzanie stanu technicznego auta, aby mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo i nie ma żadnego ryzyka wystąpienia awarii. Jeśli jednak takowe się pojawi, trzeba zacząć od razu działać i naprawić drobną usterkę lub wymienić zniszczony element, by całość mogła funkcjonować sprawnie i nie doprowadzi do poważniejszych komplikacji.

Zatem pierwszym rozwiązaniem jakie może Cię czekać jest regeneracja wału, gdzie zostaną dokładnie wyczyszczone poszczególne części, a pozostałe popsute elementy wymienione na nowe. Jest to proces krótki i zdecydowanie mniej kosztowny, a przy okazji możesz liczyć na profesjonalne wyważenie wału, aby zapobiec kolejnym trzęsieniom podczas szybszej jazdy. Dodatkowo cały mechanizm lub niektóre elementy, jak na przykład krzyżaki, powinny zostać nasmarowana specjalnym preparatem, który umożliwia swobodne obracanie się wału i bezproblemową pracę.

Jednak może zdarzyć się, że Twój samochód został uszkodzony poważniej, a szczególnie układ napędowy. Wówczas może okazać się konieczny zakup nowego wału napędowego, który najlepiej jeśli jest sprowadzany od razu od producenta. Wtedy mamy pewność, że jego jakość jest nieporównywalna i niezawodna, zatem dobrze jest wcześniej dowiedzieć się skąd warsztat sprowadza poszczególne części do wałów lub całe elementy. Niestety koszt tego będzie znacznie wyższy, ale na pewno warto zainwestować w lepszy gatunkowo produkt, który wystarczy znów na pewien czas, oczywiście o ile będzie pamiętał o systematycznych kontrolach i regeneracji.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *