Jak przygotować maszyny rolnicze do sezonu?

Już bliskimi krokami zbliżamy się do prac rolniczych na polach, gdzie będą musiały zostać uruchomione takie maszyn jak ciągniki, traktory i wiele innych. Właśnie dlatego zalecamy wcześniejszy przegląd urządzeń pod kątem technicznym, aby w późniejszym czasie nie martwić się o kolejne naprawy oraz zastój w bieżących pracach. Podpowiadamy na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę, gdyż maszyny rolnicze to również pojazdy mechaniczne, które wymagają regularnej kontroli.

Ogólny przegląd

Na samym początku warto zacząć od najprostszej rzeczy, a mianowicie sprawdzenia ogólnego stanu pojazdu, które powinny być serwisowane w odpowiedniej kolejności. Głównym kryterium w tej kwestii jest konieczność użytkowania, a zatem najpierw powinny być kontrolowane maszyny, które najprędzej przydadzą nam się na polu. Wówczas w razie usterek zyskamy odpowiednio więcej czasu, aby zdołać je usunąć lub wymienić poszczególne elementy.

W tym przypadku jakość urządzenia zależy w większej mierze od dbałości o nią w trakcie zimy, gdzie powinna być przede wszystkim przechowywana we właściwym miejscu. Mamy tutaj na myśli hangar lub większy garaż, gdzie nie tylko możemy liczyć na osłoną przed deszczem lub śniegiem, ale również ochronę przed wilgocią oraz mrozem, które niestety negatywnie oddziałują na funkcjonowania maszyn rolniczych. Poza przechowywaniem liczy się także częstotliwości och odpalania, aby sprawdzić kondycję akumulatora oraz ewentualne zapchanie niektórych filtrów. Jednak jeśli zaniedbałeś chociaż jedną z tych czynności, konieczna będzie szybka reakcja na przełomie wiosny, aby móc czym prędzej zadziałać.

Wymiana filtrów

Maszyny rolnicze jak wszystkie inne pojazdy wymagają także przeglądu pod względem wymiany lub uzupełnienia różnych filtrów wewnątrz urządzenia. Oczywiście mamy tutaj na myśli zarówno filtry oleju silnikowego, jak i paliwa czy powietrza. Każdy z nich powinien zostać dokładnie zweryfikowany, a zwłaszcza układ paliwowy, który w czasie zimy mógł ulec uszkodzeniu bądź poważniejszemu zanieczyszczeniu. Właśnie dlatego dla własnego spokoju, a także komfortu jazdy należy wszystkie je sprawdzić i wymienić na nowe, jeśli istnieje taka potrzeba.

Kolejno można pomyśleć o sprawdzeniu jakości działania klimatyzacji, która zdecydowanie przyda się w okresie letnim, gdzie upały i wysoka temperatura dosłownie wyniszczają użytkownika takiej maszyny rolniczej. Jednocześnie warto skontrolowania jest ciśnienie w oponach, które także powinno zostać skorygowane dla lepszego i pewniejszego prowadzenia pojazdu.

Regeneracja układu napędowego

Oto równie istotna czynność, której nie wolno zaniechać, ponieważ może to mieć poważne skutki dla kondycji Twojej maszyny rolniczej, a co dalej za tym idzie proces działań na polu również zostanie opóźniony. Zasadniczo chodzi o stan układu napędowego, który powinien być regularnie kontrolowany przez specjalistów, by w miarę możliwości wcześnie móc wykryć ewentualne usterki. Regeneracja wałów napędowych to podstawa, a szczególnie kiedy mowa o maszynach rolniczych. W sezonie narażone są na większe obciążenia, a także zwiększony przebieg kilometrów, dlatego części wału mogą zostać rozregulowane lub uszkodzone.

Ostatecznie polecamy kompleksowe przeglądy techniczne również dla pojazdów tego rodzaju, ponieważ jak każde inne nie są w stanie funkcjonować wiecznie. Dlatego nie zwlekaj już dłużej i zajmij się wiosennymi porządkami w swoim garażu, by oszczędzić sobie kłopotu w późniejszym czasie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *