Można wyróżnić kilka podstawowych zasad, o których lepiej pamiętać w trakcie poszukiwań swojego wymarzonego samochodu, aczkolwiek nie z salonu. Trzeba uważać na oszustów, którzy sprytnie potrafią ukryć pewne fakty, a następnie sprzedają klientom niesprawne albo nielegalnie sprawdzone samochody. Chcąc uniknąć przykrego rozczarowania, radzimy zapoznać się z naszym dzisiejszym wpisem.
Ogólny wygląd
Jak wiadomo przede wszystkim liczy się pierwsze wrażenie, które nie powinno być jednocześnie czynnikiem ostatecznie decydującym. Właśnie dlatego ważną rzeczą, o którą warto zadbać to obecność osoby doświadczonej. Wówczas, kiedy Ty nie do końca znasz się na samochodach i ich specyfikacjach lepiej jest zaufać zaprzyjaźnionemu mechanikowi lub osobie, która wcześniej miała kiedykolwiek styczność z kupnem używanego samochodu. W rezultacie Wasza wspólna ocena karoserii oraz wnętrza pojazdu może być bardziej spostrzegawcza i trafniejsza. Trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów, jak na przykład pierwsze oznaki korozji albo ubrudzona tapicerka, gdyż mogą mieć wpływ na wzrost późniejszych dodatkowych kosztów.
Sprawny mechanizm
Następnie warto podjąć jazdę próbną, gdzie koniecznie musicie wspólnie wybrać się do obiektywnego warsztatu samochodowego, gdzie sprawdzone zostaną podstawowe kwestie techniczne. Generalnie przeglądowi poddawany jest silnik, skrzynia biegów, układ hamulcowy oraz chłodniczy, a także układ napędowy, który nie powinien być pominięty. Chodzi głównie o jakość wałów napędowych, co w razie nieprawidłowości powinno zostać zregenerowane w odpowiednim serwisie, by zapobiec niebezpieczeństwu na drodze. Wszystkie elementy wraz z filtrami powinny zostać sprawdzone, a na pewno ówczesny właściciel pojazdu powinien ustrzec nas przed ewentualnymi usterkami lub brakami w samochodzie.
Jaka cena?
Oto główne pytanie jaki można sobie zadać podczas poszukiwań, aczkolwiek w tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy w większej mierze od marki i rocznika pojazdu, gdzie średnie stawki powinieneś wcześniej sprawdzić i porównać z innymi ofertami. Wówczas możesz mieć świadomość jak bardzo ta cena różni się od pozostałych, co może Cię jednocześnie zastanawiać i być może niepokoić, dlatego trzeba wziąć pod uwagę wszystkie poprzednie fakty.
Na koniec formalności
Jeśli jesteś już prawie zdecydowany, to jeszcze nie daj się ponieść entuzjazmowi, ponieważ liczą się również oficjalne kwestie, jak na przykład spisanie umowy oraz wszelkie pozostałe informacje na temat pojazdu i poprzedniego właściciela. Musisz mieć jak największą pewność, że wszystko zostało załatwione legalnie i z korzyścią dla Ciebie. Do wymaganych dokumentów musisz skompletować także: dowód rejestracyjny, książkę pojazdu oraz ważne ubezpieczenie. Po zakończonej transakcji należy przejść do kolejnego etapu urzędowych czynności jakimi jest między innymi zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych czy zgłoszenie samochodu do rejestracji w najbliższym urzędzie miasta.
Oto skrótowa porada, która powinna wspomóc Cię przy zakupie używanego auta w jak najlepszym stanie. Pamiętaj, że liczy się każdy detal, dlatego lepiej jest zawsze zaopatrzyć się w drugą parę oczu, która być może zauważy coś więcej. W każdym bądź razie życzymy Ci powodzenia i w późniejszym czasie – szerokiej drogi!