Regeneracja po zimie

Już wielkimi krokami zbliżamy się do nadejścia upragnionej wiosny, która dla kierowców jest okresem zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym pod względem jakości nawierzchni drogi oraz wielu innych czynników. Jednak zanim będziemy mogli swobodnie zacząć jeździć naszymi samochodami, najpierw trzeba je dokładnie przygotować, a przede wszystkim skontrolować ich stan techniczny po sezonie zimowym, który jak sami doskonale wiemy okazał się w tym roku dość śnieżny i mroźny.

Stan opon

Oczywiście nie chodzi o opony zimowe, a o letnie, które powinny być w odpowiedniej kondycji. Zatem dobrze jest sprawdzić to wcześniej, by nagle nie okazało, że zostajesz bez jakościowych opon na czas wiosny, gdzie jazda na tych zimowych również nie jest dla nich korzystna. Chodzi tutaj o zwykłą zapobiegawczość, by później nie musieć niczym się martwić.

Jeśli takowych nie posiadasz, to może warto rozejrzeć się w sklepach internetowych czy stacjonarnych, by zakupić nowe lub używane opony letnie. Jednak radzimy nie oszczędzać na nich pieniędzy, ponieważ mają one przede wszystkim zapewnić Ci bezpieczeństwo i stabilność podczas jazdy, a zwłaszcza po śliskich nawierzchniach, które po deszczach mogą być bardzo niebezpieczne. Przydatna jest wówczas znajomość poszczególnych parametrów opon, aby móc wybrać najlepsze i najmniej zużyte z nich, więc jeśli sam się na tym nie znasz, poproś znajomego, który ma w tym spore doświadczenie, aby pomógł Ci w wyborze opon do Twojego samochodu.

Układ napędowy

Po odejściu zimy także dobrym pomysłem będzie sprawdzenie ogólnej kondycji układu napędowego, a w szczególności jeśli chodzi wały napędowe. Ich konstrukcja może być naruszone w przypadku, gdy codziennie przemierzasz nawet setki kilometrów lub zazwyczaj poruszasz się po drogach wyboistych i nierównych. Wówczas nawet całe zawieszenie wymaga renowacji, by nadal Twoja podróż mogła przebiegać bez zakłóceń.

W tym celu konieczne są regularne przeglądy techniczne, a zwłaszcza po srogiej zimie, gdzie być może powstaje konieczność wymiany niektórych elementów mechanizmu lub nasmarowania krzyżaków. Taka regeneracja wałów napędowych jest niezbędna, a przede wszystkim pożyteczna dla Twojego samochodu, który przebywając na mrozie mógł zostać uszkodzony od wewnątrz, a pewne elementy mogły nawet ulec zamrożeniu i zniszczeniu podczas użytkowania i obracania się wału wokół własnej osi.

Wymiana płynu

Oto kolejna ważna kwestia, o której nie można zapominać, a mianowicie wymiana płynu do spryskiwaczy na letni. Wówczas nie jest on już odporny na niższe temperatury, ale powinien skutecznie usuwać pozostałe zanieczyszczenia na szybie, jak na przykład kurz, różne osady czy owady. Zatem zastanów się nad jego kupne i wybierz jeden z lepszych, aby później móc spokojnie prowadzić samochód bez mrużenia oczu, ze względu na zamazany i niewyraźny obraz przez przednią szybę. O dodatkowe wskazówki zawsze możecie zapytać sprzedawcy chociażby na stacji paliw, gdzie możesz dostać renomowane płyny do spryskiwaczy.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *