Z pewnością jako kierowca wiesz, że regularne przeglądy to podstawa, jeśli chodzi o użytkowanie pojazdu. Dlatego podczas nic warto pamiętać o kontroli stanu układu napędowego, w tym wałów napędowych. Zwłaszcza gdy posiadasz samochód z napędem na wszystkie cztery koła lub na tylną oś. Warto sprawdzić stan wałów napędowych przy okazji wizyty w warsztacie samochodowych. Dzięki regularnym przeglądom unikniemy usterek i awarii, które mogą poważnie uszkodzić układ napędowy. Jak zatem powinien wyglądać przegląd wału napędowego? Sprawdź, czytając nasz wpis!
Kiedy wykonać przegląd?
Przegląd dokonuje się zazwyczaj raz lub dwa razy w roku w zależności od wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętajmy jednak, że możemy również sami dokonywać przeglądów w warsztatach samochodowych, dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń w pojeździe. Wały napędowe mogą ulec rozregulowaniu czy nawet uszkodzeniu, jeśli są nadmiernie użytkowane, a zatem samochód porusza się przy szybszych prędkościach po nierównej jezdni, przemierza setki czy też przewozi większe ładunki. Wszystko to może przyczynić się do przeciążenia układu napędowego.
Z pewnością częstych przeglądów wałów napędowych wymagają kierowcy, którzy poruszają się:
- Samochodami osobowymi i przemierzają nimi po całej Polsce, przemierzając setki kilometrów,
- Pojazdami ciężarowymi, gdzie przewozi się większe ładunki i towary,
- Autobusami, które również pokonują dużą ilość kilometrów,
- Samochodami terenowymi, które są narażone na uszkodzenia układu napędowego ze względu na poruszanie się po nierównych i wymagających terenach,
- Maszynami budowlanymi, rolniczymi i przemysłowi – narażone są na duże obciążenia.
Jak powinien wyglądać przegląd wałów napędowych?
Podczas wizyty w warsztacie szczególnie zwróć uwagę, aby dokonano przeglądu stanu wałów napędowych. Cały proces składa się przede wszystkim z dokładnej diagnozy występujących usterek, aby ustalić, co zostało uszkodzone. Mianowicie czy nie ma na nim żadnych uszkodzeń albo uszczerbków, czy wszystkie części są na swoim miejscu, czy krzyżaki są prawidłowo dokręcone lub czy na wałach znajduje się wystarczająca ilość smaru. W zależności od stopnia uszkodzenia można próbować odświeżyć wał za pomocą regeneracji, wymiany części lub w poważniejszych przypadkach konieczna będzie całkowita wymiana konstrukcji.
Czasami wystarczy jedynie zagniatanie krzyżaków, które są elementami wału, aby wszystko działało prawidłowo. Po całym procesie należy pokryć wał odpowiednimi preparatami, głównie olejem, co spowoduje, że wał będzie płynnie obracał się wokół własnej osi. Ostatnią z czynności jest wyważanie wałów, dzięki czemu pojazd będzie funkcjonował prawidłowo. Gdy ta czynność zostanie ominięta, może spowodować bardzo szybkie uszkodzenia. Wyważenie jest konieczne, by wał zyskał stabilność i prawidłowo się ułożyć podczas obracania. Niekiedy oprócz samej naprawy wału, wymagana jest również regeneracja mostów napędowych czy półosi. To także niezbędne czynności, jeśli chcemy, aby cały układ napędowy był sprawny.
Jeśli chcesz powierzyć naprawy odpowiedniemu fachowcami lub warsztatowi, regeneracja mostów napędowych we Wrocławiu jest właśnie dla Ciebie. Kompleksowo zajmą się zarówno wałem, jak i mostem napędowym, aby wszystkie elementy funkcjonowały odpowiednio.