
Podczas przeglądu samochodowego czy wizyty w warsztacie niekiedy kwestia stanu wału napędowego jest pomijana lub na pierwszy rzut oka nie dostrzega się żadnych uszkodzeń. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza jeśli dużo podróżujemy i przemierzamy setki kilometrów. Nieodpowiedni stan wału może doprowadzić nawet do uszkodzeń czy szybszego zużycia elementu w pojeździe. Co zatem warto wiedzieć o naprawie wałów napędowych?
Wał napędowy – podstawowe działanie
Wał napędowy odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego do podzespołów, które mu podlegają. Ponadto wał jest niczym innym jak wałem, który obraca się wokół własnej osi, a do niego zamocowane są takie elementy jak koło zębate, piasta czy tarcza hamulcowa. Przede wszystkim wał występuje w pojazdach osobowych z napędem na wszystkie cztery koła lub na tył. Znajdziemy ten element również w samochodach ciężarowych, dostawczych, maszynach rolniczych, przemysłowych, hutniczych, maszynach czy pojazdach szynowych.
Czy warto regenerować wał napędowy?
Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy związane z uszkodzeniami wału napędowego jak bicie, drganie, wibracje, stuki spod podłogi czy wibracje podczas przyspieszania, należy udać się do warsztatu samochodowego w celu przeprowadzenia diagnozy pojazdy. Zdecydowanie zachęcamy, aby reagować jak najszybciej, ponieważ bagatelizowanie problemu może doprowadzić do trwałych uszkodzeń wału lub konieczności wymiany elementu na nowy, co wiąże się z większymi kosztami niż regeneracja. Dlatego podczas występowania objawów udajmy się do warsztatu i postawmy na regenerację wałów napędowych. Dzięki temu zepsute elementy wału zostaną poddane diagnostyce, wyczyszczeniu, a następnie będą wymienione i zabezpieczone specjalnymi preparatami. Regeneracja jest tańszym i szybszym rozwiązaniem, a także przedłuża żywotność wału.
Na czym polega regeneracja?
Na początku procesu regeneracji wszystkie elementy zostają dokładnie zdemontowane i diagnozowane w celu zlokalizowania problemu. Aby ustalić przyczynę, najczęściej stosuje się zabiegi piaskowania i śrutowania. Zniszczone elementy następnie podlegają wymianie. Często dochodzi do poważnych uszkodzeń podpory, krzyżaków, półosi, przegubu czy gumowych uszczelek. Po zamontowaniu nowych elementów wał zostaje poddany wyważeniu. Umożliwia to sprawdzenie, jak zachowuje się wał po jego ponownym umieszczeniu w pojeździe. Naprawa wałów napędowych poprzez regenerację jest bardzo skutecznym zabiegiem.
Po procesie regeneracji należy dokładnie ustawić sprzęgło i równoległości osi biernej i aktywnej.