
W trakcie użytkowania samochodu większa ilość elementów mocno się zużywa, a co za tym idzie, tracą swoją wydajność. Uszkodzone części samochodowe bez problemu wymienimy w warsztacie. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre elementy można poddać procesowi regeneracji. Zdecydowanie jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie nie tylko dla naszego portfela, ale również funkcjonowania danych części. Na czym zatem polega regeneracja?
Regeneracja części samochodowych – wszystko, co musisz wiedzieć
Nie należy łączyć ze sobą pojęć naprawy oraz regeneracji. Naprawa usuwa problem, który wystąpił podczas użytkowania pojazdu w wyniku nadmiernej eksploatacji. Usuwa problem, ale nie jego źródło, dlatego nie jest wykluczone, że taka sama awaria nie nastąpi ponownie. Oczywiście naprawa jest szybką formą usunięcia usterki przez mechanika, ale nie zawsze się opłaca.
Regeneracja jest zatem bardziej opłacalna ze względu na to, że proces ten koryguje nieprawidłowości, które wystąpiły. Polega na demontażu części, oczyszczeniu jej, a następnie na zbadaniu, co działa nieodpowiednio. Jest to nieco dłuższa forma naprawy, ale mamy pewność, że ponowna awaria danego elementu nie wystąpi szybko. Zaoszczędzamy również dużą ilość pieniędzy. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, że danego elementu nie musimy od razu kupować nowej, a jedynie poddać procesowi regeneracji.
Jakie elementy można zregenerować?
Silnik i osprzęt
Najczęściej regeneracji może poddać głowicę silnika, która często się zużywa w wyniku nieszczelności. Do tego bloki oraz wałki rozrządu to elementy osprzętu silnika, które mogą zostać przywrócone do stanu fabrycznego jedynie po regeneracji. Zapchany sadzą filtr cząstek stałych także można zregenerować. Obecnie regeneracji podlega nawet każdy rodzaj układu wtryskowego – od pomp po końcówki wtryskiwaczy, oczywiście z pominięciem przewodów paliwowych. Zregenerować można także alternator, rozrusznik oraz turbosprężarkę. W skrócie, regeneracji podlega:
- głowica, blok silnika i wałek rozrządu
- układ wtryskowy (z ominięciem przewodów paliwowych)
- układ doładowania – turbosprężarka
- rozrusznik, pompę wspomagania, alternator
- filtr cząstek stałych
Układ napędowy
W układzie napędowych często regeneruje się manualne oraz automatyczne skrzynie biegów poprzez renowacje łożysk i uszczelniaczy. Dodatkowo nie można zapomnieć, że regeneracji warto poddać wały napędowe, jeśli wystąpi usterka oraz niepokojące dźwięki. Wyjątek stanowią samochodu typu SUV, tam nie można zregenerować wału, grozi to poważnym uszkodzeniem tego elementu.
Nadwozie
Podczas renowacji nadwozia, można zregenerować zderzaki, lampy tylne oraz reflektory.
Oprócz elementów w poszczególnych układach, regeneracji podlegają choćby zawieszenie oraz hamulce, a w tym:
- wahacze zawieszenia
- zaciski hamulcowe
- przekładnia kierownica