Co należy zrobić po zakupie auta?

Wiele osób po zakupie samochodu nie wie, jakich formalności oraz co zrobić, aby móc swobodnie poruszać się po drogach. W dodatku sprawy urzędowe należy załatwić zgodnie z wyznaczonym ternie. Wystarczy jedynie dopilnować wszelkich papierkowych spraw, a także sprawdzić auto pod kątem technicznym.

Zgłoszenie samochodu – formalności

Przede wszystkim podczas zakupu samochodu obie strony powinny sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Oczywiście pamiętaj, aby wypełnić prawidłowe dane, a także datę i godzinę przekazania auta. Zadbaj również o ubezpieczenie. Jeśli pojazd ma ważną polisę OC, nie musisz ord razu udać się do ubezpieczalni, aby przepisać ją na siebie. Najpierw załatw wszystkie formalności w urzędzie (Wydział Komunikacji). Pamiętaj, że będziesz musiał i tak udać się po nowe ubezpieczenie w celu jego przepisania i ustalenia nowych warunków. Skorzystaj z pomocnych stron internetowych oraz zniżek od danego ubezpieczyciela, aby uniknąć wysokich stawek. Następnie musisz zarejestrować samochód. Koniecznie zabierz ze sobą do urzędu podpisaną umowę kupna, polisę OC do wglądu, kartę pojazdu (o ile została wydana) oraz wypełniony wniosek. Po załatwieniu wszelkich formalności dostaniesz tymczasowy dowód rejestracyjny, a po odbiór stałego dokumentu będziesz musiał zgłosić się w wyznaczonym przez urząd terminie.

Sprawdź stan techniczny

Zalecamy podczas zakupu pojazdu już wtedy poprosić właściciela o jazdę próbną i możliwość odwiedzenia warsztatu samochodowego. Pozwoli to od razu wychwycić ewentualne usterki w pojeździe. Gdy jednak nie zrobiłeś tego,  zachęcamy, aby po zakupie udać się do warsztatu lub zrobić badania techniczne. Z pewnością umożliwi to zweryfikowanie, co będziemy musieli naprawić lub wymienić. Oczywiście nie zawsze auto jest uszkodzone. Niekiedy podczas sprzedaży omawiane są przez sprzedającego usterki do poprawy – wówczas najczęściej schodzi on z ceny, aby kupujący mógł już na własną rękę dokonać naprawy. Szczególnie po sezonie zimowym warto sprawdzić układ hamulcowy, kierowniczy oraz napędowe. Często ulegają awarii wały napędowe, hamulce, a także brakuje płynów, np. do spryskiwaczy, chłodniczego, czy hamulcowego. Gdy doszło do uszkodzeń napędu, należy udać się do fachowca, aby sprawdził stan wału. Niekiedy wymaga on regeneracji, dlatego polecamy szczególnie https://takiewaly.pl/regeneracja-walow-napedowych/, gdzie uzyskasz odpowiednią pomoc. Dokonaj analizy klocków i tarcz hamulcowych oraz koniecznie wymień opony na letnie.

 

 

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *