Jak wykryć i usunąć usterki wałów napędowych?

Wały napędowe stanowią niezwykle ważny element całego układu napędowego w samochodzie. Szczególnie stan wału istotny jest w przypadku aut napędzanych na tylną oś oraz na wszystkie koła 4 × 4. Co zrobić, gdy pojawi się usterka wałów napędowych? Jak wykryć, a następnie usunąć awarie? Dowiesz się wszystkiego, czytając poniższy artykuł.

Wał napędowy – do czego służy?

Wały napędowe to elementy występujące w pojazdach osobowych oraz w różnego rodzaju maszynach, gdzie niezwykle istotne jest przenoszenie momentu obrotowego na poszczególne elementy układu napędowego.

Wał zbudowany jest z prostej rury, połączonej z jednej strony ze skrzynią biegów, a z drugiej do mostu napędowego. Wał napędowy składa się z przegubu krzyżakowego, rurowego korpusu, połączenia wielowypustowego oraz złącza kołnierzowego.

Najczęstsze usterki wałów napędowych

Podczas okresowych oraz profilaktycznych przeglądów samochodowych pomijana jest kwestia układu napędowego i wału. Doprowadza to do powstania luzu w przegubach i wielowypuście, co powoduje bicie wału napędowego, który może wpłynąć na uszkodzenie pozostałych elementów. Jakie są zatem najczęstsze usterki?

  • Uszkodzenie krzyżaka – element łączy dwa wały, a jego awarię można rozpoznać po charakterystycznym stukaniu, które dobiega spod podłogi podczas przyspieszania lub po wibracjach samochodu po opuszczeniu nogi z gazu. Dzieje się tak za sprawą nieprawidłowego wyważenia krzyżaka wału napędowego.
  • Uszkodzenie łożyska, podpory lub łączników wału napędowego – dochodzi także do drgań auta oraz odczujemy bicie kierownicy i znaczący spadek mocy. Podczas takich objawów, należy natychmiast udać się do warsztatu samochodowego. W innym przypadku może dojść do opadnięcia wału i poważnych uszkodzeń podpory.

Jak naprawić usterki wału napędowego?

W głównej mierze możemy kupić nowy wał napędowy wraz z jego elementami lub poddać regeneracji. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej opłacalne ze względu na przywrócenie stanu fabrycznego wału napędowego. Spowoduje to jego lepszą pracę, a także bezawaryjność w kolejnych miesiąc, a nawet latach użytkowania. Ponadto wymiana elementu na nowy jest bardzo kosztowna, co przekładając na regenerację, wyjdzie korzystniej. Podczas regeneracji odpowiednie elementy zostaną oczyszczone, dokładnie sprawdzone, a następnie zregenerowane lub wymienione na nowe bez konieczności zakupu całego elementu, a jedynie jego kilka części.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *