Regeneracja wału napędowego

Ważnym i niezbędnym elementem podwozia naszego samochodu, napędzanego na tylną oś lub napęd czterokołowy bez zwątpienia jest wał napędowy. Jak każda część eksploatacyjna w samochodzie może ulegać wielu awariom, które wymuszą jego regenerację lub całkowitą wymianę. Dbając o ten element unikniemy poważniejszych konsekwencji.

Kiedy należy pomyśleć o regeneracji wału napędowego?

Wał napędowy pełni funkcję przenoszenia napędu na tylną oś samochodu jest dość awaryjnym elementem, których początkujący kierowca może nawet nie zauważyć. Sama część składa się z podpór oraz przegubów zwanych krzyżakami, a także często ulegających zatarciom łożysk. Wały napędowe spotkamy w pojazdach różnych marek nie tylko tych typowo użytkowych, ale także dostawczych czy ciężarowych. Niezależnie od rodzaju pojazdu mają one takie samo zadanie i wymagają odpowiedniego serwisowania.

Choć dla przeciętnego użytkownika samochodów pojęcie wału napędowego przez długi czas pozostaje w pełni nieodkryte wcześniej lub później przyjdzie konieczność poznania go bliżej. Co ważne podczas obowiązkowych przeglądów technicznych często pomijana jest ta ważna dla funkcjonowania nie tylko napędu, ale także innych podzespołów samochodu część, przez co sukcesywnie pogarsza się komfort korzystania z pojazdu i mnoży się ilość wymagających naprawy usterek. Z tego względu warto przynajmniej raz do roku sprawdzić stan wału napędowego w specjalistycznych serwisach oferujących pełen zakres usług z regeneracją wału napędowego oraz dorobieniem konkretnych jego części włącznie.

Co może świadczyć o usterce wału napędowego?

Często pierwsze luzy na poszczególnych częściach składowych wału napędowego są wręcz niezauważalne dla kierowców. Dzieje się tak ze względu na dobrą amortyzację kabiny samochodu. Pierwszym objawem, który może świadczyć, że wał napędowy uległ uszkodzeniu, są usterki innych podzespołów samochodu np. elementów elektroniki czy notoryczne odkręcanie się połączeń układu hamulcowego oraz inne usterki wymagające szybkiej interwencji mechanika.

Ze względu na negatywny wpływ drgań powodowanych usterkami wału napędowego należy szczególnie zadbać o tę część samochodu i poddawać ją stałym przeglądom nie rzadziej niż raz w roku zwłaszcza w przypadku pojazdów mających już spory przebieg oraz znaczną ilość lat. Korzystając z firm specjalizujących się w przeglądach, regeneracji oraz produkcji wałów napędowych możliwe jest zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, którą wydamy na naprawę usterek związanych z nieprawidłowym działaniem wału napędowego.

Jak dbać o dobry stan wału napędowego?

Ze względu na fakt, iż sam wał napędowy rzadko ulega uszkodzeniom, a najbardziej awaryjnymi elementami są jego części wymagające sukcesywnego smarowania, należy zadbać o odpowiedni stan łożysk krzyżaków. Wszelkie odczuwalne zwłaszcza przy małych prędkościach luzy wałów i mostów napędowych należy na bieżąco niwelować, aby uniknąć konieczności drogich napraw i przenoszących się na inne podzespoły drgań

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *