Przygotuj samochód na dłuższą podróż

Nieważne czy właśnie wybierasz się na wczasy, do dalekiej rodziny czy podróż biznesową – wszędzie i zawsze musisz pamiętać o skrupulatnym przygotowaniu samochodu do jazdy. Krótkodystansowe trasy nie wymagają aż takiej dokładności, a już w przypadku dalszej jazdy zalecamy sprawdzenie wszystkich poniższych podzespołów dla bezpieczeństwa własnego i swoich pasażerów.

Co słychać pod maską?

Miejmy nadzieję, że wszystko działa u Ciebie sprawnie i nie potrzebujesz nigdzie uzupełniać żadnych płynów, ale zanim tak się stanie koniecznie musisz skontrolować sytuację w swoim silniku i nie tylko. Do sprawdzenia masz na pewno:

  • Stan płynu chłodniczego, gdzie nic nie powinno przeciekać, a węże powinny być dokładnie zabezpieczone.
  • Olej silnikowy, którego termin mógł już minąć, a wtedy konieczna będzie jego szybka wymiana przez wyjazdem.
  • Płyn hamulcowy, który trzeba sprawdzić w warsztacie samochodowym.
  • Płyn do spryskiwaczy, bez którego jazda nie będzie równie komfortowa.

Poza tym na pewno warto udać się na przegląd filtrów: kabinowych, oleju, powietrza i paliwa, które być może wymagają obecnie wymiany w Twoim samochodzie.

Sprawdź stan opon

Dużo wcześniej przed planowaną podróżą konieczna jest wymiana opon na letnie, o ile nie zrobiłeś tego wcześniej, a także ich wyważenie, byś mógł normalnie prowadzić samochód bez żadnych odchyleń. Stan opon jest bardzo istotny, ponieważ może okazać się, że Twoje obecne opony nie nadają się już na dłuższą drogę, ponieważ guma może być za bardzo zużyta. Również musisz skontrolować stan Twojego koła zapasowego, które należy podpompować i sprawdzić czy będzie sprawdzało się na drodze.

Podobnie przed samym wyjazdem należy sprawdzić stan ciśnienia w oponach na najbliższej stacji benzynowej, by nie złapać kapcia w podróży i móc bezpiecznie poruszać się po trasie.

Nie lekceważ układu napędowego

Rzadko kiedy kierowca myśli o sprawdzeniu układu napędowego, który tak naprawdę odpowiedzialny jest na poruszanie się pojazdu. Właśnie podczas rutynowej diagnozy samochodu powinieneś także zadbać, by mechanik dokonał przeglądu wałów napędowych, aby w miarę wcześnie wykryć wszelkie usterki i naprawić je zawczasu. W przeciwnym razie też lepiej wiedzieć i wymienić zepsuty wał, by zapobiec z kolei poważniejszej awarii na trasie.

Światła, dokumenty i w drogę

Ostatnią rzeczą jest standardowe sprawdzenie świateł z przodu i z tylu samochodu, gdzie w razie awarii będziesz musiał wymienić żarówkę w konkretnym miejscu, aby uniknąć dostania mandatu. Następną czynnością jest spakowanie najpotrzebniejszych dokumentów do samochodu, a także ubezpieczenia pojazdu również w razie kontroli policji. W rezultacie będziesz w pełni przygotowany do jazdy, a konieczne będzie tylko wyspanie się przed podróżą i pozytywne nasta22

Przygotuj auto na majówkę
Już bardzo mało czasu zostało do długo wyczekiwanego urlopu rodzinnego, który planowaliście zapewne od kilku miesięcy,...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *