Przygotuj auto na majówkę

Już bardzo mało czasu zostało do długo wyczekiwanego urlopu rodzinnego, który planowaliście zapewne od kilku miesięcy, a jedyną niepewną rzeczą była oczywiście pogoda. Jednak już coraz bliżej, dlatego można łatwiej przewidzieć warunki atmosferyczne i zaplanować ewentualne atrakcje. Wówczas na daleką podróż konieczne będzie przygotowanie pojazdu do trasy, o czym opowiemy w skrócie.

Szybki przegląd pod maską

Na samym początku koniecznie trzeba sprawdzić jaki jest ogólny stan samochodu, aby upewnić się, że wszystko funkcjonuje prawidłowo i sprawnie, a tym samym nie będziecie musieli martwić się o jakiekolwiek usterki w trakcie jazdy. Samodzielnie możesz dokonać sprawdzenia układ chłodzenia wraz ze wszystkimi przewodami, a także stan oleju silnikowego, który być może wymaga dolania, wymiany bądź całkowitej wymiany filtra. Następnie można zająć się klimatyzacją, która powinna działać bez zarzutu podczas podróży, aby zapewnić wszystkim pasażerom maksimum komfortu.

Z kolei potrzebować będziesz pomocy i opinii specjalisty przy przeglądzie technicznym, który jest obowiązkowy przed wyruszeniem w daleką trasę. Wówczas masz pewność, że dojedziecie do celu cali i zdrowie. Podczas weryfikacji pojazdu powinny zostać sprawdzone hamulce oraz ich jakość i wszystkie inne podsystemy, jak na przykład wały napędowe, które odpowiadają za ruch pojazdu i jego płynne funkcjonowanie, a także optymalne spalanie. Po pozytywnie odbytym przeglądzie możesz przystąpić już do kolejnych kroków.

Opony

Przed majówką można również zastanowić się nad wymianą opon na letnie, ponieważ drogi już praktycznie wszędzie nadają się do ich użytkowania. Wówczas nie niszczysz opon zimowych, które na pewno przydadzą Ci się na następny sezon, a także zmniejszasz spalanie auta przy ich zmianie na właściwe. Poza wymianą trzeba także sprawdzić ich zbieżność oraz ciśnienie w gumie, aby podczas dalekiej trasy nie złapać kapcia, a także nie borykać się z innymi trudnościami w trakcie jazdy. W tym przypadku kontrola powinna przebiegać najkrócej przed wyjazdem, aby mieć pewność, że ciśnienie nie spadło w ciągu kilku dni od ostatniego sprawdzenia.

Dokumenty i akcesoria

Przed wyruszeniem spod domu pamiętajcie wszyscy o zabraniu własnych dokumentów tożsamości, jak i dotyczących samochodu. Raczej nikt nie chciałby kojarzyć swojego urlopu z wysokim mandatem za własne roztargnienie. Co więcej, przyda Wam się w samochodzie nawigacja, która w zależności od marki i modelu auta jest wbudowana w system elektroniczny pojazdu lub nie. W przeciwnym razie konieczne będzie zabranie nawigacji w osobnym urządzeniu, jak na przykład telefon albo mapy, która jest ponadczasowa i niezawodna. Zabierając się z dziećmi nie zapomnijcie również o zapewnieniu im rozrywki w trakcie jazdy chociażby poprzez ulubione płyty muzyczne lub małe ekrany możliwe do zamontowania na oparciach siedzisk. Wszystko dla komfortu i wygody pasażerów, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwa.

 

Przygotuj auto na majówkę
Już bardzo mało czasu zostało do długo wyczekiwanego urlopu rodzinnego, który planowaliście zapewne od kilku miesięcy,...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *