Czas na rozpoczęcie sezonu off-roadowego

Wielkimi krokami zbliża się najlepszy okres dla osób, które uwielbiają adrenalinę i nowe wyzwania, które w tym znaczeniu wiążą się między innymi z błotem, piachem, szybką jazdą i niesamowitymi przeżyciami. Mowa oczywiście o off-roadzie, z którego może skorzystać każdy, a na pewno nikt tego nie pożałuje. Dzisiaj opiszemy po krótce jak powinni się przygotować do pierwszej jazdy kierowcy samochodów terenowych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą po pagórkach.

Stan techniczny pojazdu

Jak w każdej innej sytuacji koniecznie trzeba sprawdzić ogólną kondycję samochodu, a zwłaszcza, gdy był on nieużywany przez ostatni czas. W tym celu radzimy mimo wszystko wybrać się do warsztatu mechanicznego, gdzie specjaliści posiadają odpowiedniej klasy sprzęt oraz wiedzę na temat samochodów terenowych, które jednak różnią się od standardowych pojazdów osobowych. Wówczas analizie powinny podlegać między innymi wszelkiego rodzaju oleje i płyny znajdujące się pod maską, gdyż być może niektóre z nich wymagają uzupełnienia lub wymiany poszczególnych filtrów. Dodatkowo sprawdzone powinny być wszelkie kable i połączenia w układzie wewnętrznym samochodu, aby kierowca miał pewność, że wszystko funkcjonuje sprawnie.

Kolejno trzeba przetestować hamulce, które są jednym z ważniejszych elementów. Zapewniają bezpieczeństwo i kontrolę nad pojazdem nawet w trakcie nabierania większych prędkości. Podobnie stan silnika jest istotny dla prawidłowości działania auta. W przypadku samochodów wielkogabarytowych, które jednocześnie narażone są na nierówny grunt, trudne warunki, wilgoć oraz setki przerobionych kilometrów powinny mieć regularnie sprawdzany układ napędowy. Często okazuje się, że na nowy sezon kierowca zobowiązany jest kupić nowe wały napędowe, które trzeba następnie zamontować i wywarzyć, by pojazd zachować równowagę i optymalne spalanie.

Znalezienie trasy

Generalnie off-road można podzielić na trzy osobne podkategorie, gdzie masz do wyboru jazdę po grząskim gruncie, błocie i terenach bagiennych, a dodatkowym sprzętem wówczas jest wyciągarka i trapy. Inną opcją jest poruszanie się po nieznanych terenach w celach rekreacyjnych i turystycznych. Wówczas możecie zwiedzić piękne i naturalne miejsca, które nie zostały jeszcze naruszone przez nowe technologie. Natomiast ostatnim wariantem są wyścigi off-roadowe między różnymi samochodami terenowymi, gdzie trasa jest ustalana wcześniej, a wygrywa najszybszy i najsprytniejszy. W kwestii odnalezienia i wytyczenia terenów przeznaczonych pod jazdę tego typu trzeba dokładnie poszukać najlepiej w internecie, by sprawdzić, w których rejonach Polski najpewniej jest wybrać się po mocny zastrzyk adrenaliny.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *