Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu terenowego?

Samochody terenowe stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego – są to pojazdy, które idealnie nadają się do wypraw po dzikich drogach z dala od miejskiego zgiełku. Jeśli zdecydujesz się na zakup terenówki, warto mieć świadomość na co w szczególności trzeba zwrócić uwagę. Dzięki temu będziesz miał też pewność, że dokonałeś dobrego zakupu.

Po pierwsze musisz odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego tak właściwie chcesz kupić samochód terenowy. Masz zamiar jeździć nim po nieutwardzonych drogach czy może użytkować w mieście i bardziej zależy Ci na jego estetyce. To wszystko ma wielki wpływ na co musi posiadać Twój przyszły samochód terenowy.

Przed zakupem terenówki

Oto kilka wskazówek, na jakie części samochodu terenowego powinieneś zwrócić szczególną uwagę, zanim dokonasz zakupu pojazdu.

Ogólny stan samochodu 

Na samym początku warto przyjrzeć się karoserii, podwoziu i wnętrzu pojazdu. Mniejsze otarcia i zabrudzenia będą dowodem na to, że samochód często używany był w terenie i dobrze się tam sprawdzał. Jednak jeśli terenówka była wykorzystywana do zawodów, lepiej unikać jej zakupu. Może być bowiem mocno zużyta i powypadkowa. Szczególna uwaga powinna być skierowana na mosty – wycierki czy inne ślady spawania ramy są niedopuszczalne. W środku pojazdu sprawdź tapicerkę, skrzynię biegów i hamulec. Jeśli wyglądają na mocno zniszczone – lepiej dobrze przemyśl zakup.

Silnik terenówki 

Silnik to serce samochodu terenowego. Jeśli mowa o samochodzie terenowym, tym bardziej trzeba przyjrzeć się temu, co znajduje się pod maską. Przed zakupem nie bój się dokładnie go obejrzeć, a nawet odpalić. W ten sposób możesz kontrolować jego pracę. Silnik powinien odpalić się bez problemu i działać bez przeskoków.

Wyciągarka 

Wyciągarka jest jednym z najważniejszych elementów samochodów terenowych. Okazuje się niezastąpiona w złych warunkach atmosferycznych. Jej zadaniem jest wyciąganie pojazdu z błota lub piasku, z którego nie można wyjechać. 

Różne rodzaje wyciągarek cechą się szerokim zastosowaniem, stąd ich duża popularność. Rodzaje wyciągarek można podzielić na ręczne i elektryczne oraz mechaniczne i hydrauliczne. Ze względu na wagę samochodów terenowych, najlepiej sprawdzą się te rodzaje wyciągarek, który korzystają z własnego silnika lub układu wspomagania kierownicy. Właśnie po ten rodzaj wyciągarek najchętniej sięgają kierowcy korzystający z terenówek.
Rozważając zakup samochodu terenowego, warto sprawdzić nie tylko stan ogólny samochodu, ale także pracę jego silnika. Ze względu na specyfikę tego typu pojazdu nie można także zapomnieć o wyciągarce, która może być pomocna na większości wypadków. Poza tym ważne jest, aby określić cel, do jakiego terenówka będzie użytkowana.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *