Jak dbać o swój pierwszy samochód?

Kiedy nadchodzi ten wspaniały moment i kupujesz albo dostajesz swój własny pierwszy samochód, szczęście i euforia są wprost nie do opisania. Jednakże warto zachować również zdrowy rozsądek, który pozwoli nam w pełni odpowiedzialnie użytkować i zadbać o nowe auto.

Na pierwszy rzut oka

Najpierw skupmy się na wyglądzie zewnętrznym samochodu, gdyż to również odgrywa ważną rolę w utrzymaniu jego czystości i schludności na okres użytkowania. Warto pomyśleć o tym jak najwcześniej, ponieważ po pewnym czasie nadejdzie moment sprzedaży pojazdu, którym im lepiej się prezentuje, tym łatwiej i szybciej można spodziewać się większego zainteresowania. Właśnie dlatego zalecamy regularne mycie powierzchni, podwozia oraz felg, aczkolwiek z zachowaniem pewnego umiaru, gdyż nieuzasadniona i częsta pielęgnacja może niekiedy zaszkodzić trwałości lakieru. Oczywiście najlepiej i najskuteczniej możemy poradzić sobie z zabrudzeniami własnoręcznie, ale wówczas potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt. Natomiast większość korzysta z usług myjni samoobsługowych lub automatycznych, które są ogólnodostępne oraz stanowią zdecydowanie szybsze rozwiązanie. Wtenczas możesz skorzystać z różnych programów mycia, polerowania i woskowania, co dodatkowo wzmacnia uzyskany efekt i zabezpiecza powierzchnię samochodu przed przywieraniem kolejnych warstw brudu. Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej wszystko należy wykonywać z umiarem, gdyż źle dobrany program czyszczenia albo zbyt częste wizyty w myjni mogą skończyć się negatywnie dla Twojego nowego auta.

Drugim ważnym elementem pielęgnacji będzie sprzątanie środka pojazdu, gdzie liczy się przede wszystkim dokładność i staranność. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń co do częstości, a wszystko zależy głównie od Twojego trybu życia i użytkowania. W każdym razie zalecamy odkurzanie wnętrza wraz z dywanikami lub gumowymi wycieraczkami, które również dobrze jest od czasu do czasu wyprać. Co więcej, trzeba zwracać uwagę na wygląd siedzeń i niezależnie czy są one welurowe czy skórzane, ważnym jest, aby czyścić je odpowiednimi preparatami, podobnie jak w przypadku kokpitu. Dodatkowo zamontowanie ulubionego zapachu może zwiększyć komfort podróżowania wszystkim pasażerom.

Chlopak-za-kierownica-w-swoim-nowym-aucie

Kwestie techniczne na pierwszym planie

Oczywiście każdy z nas może posiadać schludny i błyszczący samochód, który w rezultacie nie jeździ. To żadna sztuka wysprzątać i wypolerować auto z wierzchu, gdyż najistotniejszy staje się jego stan techniczny. Właśnie dlatego zalecamy przeprowadzanie systematycznych przeglądów mechanicznych, które pozwolą zapobiec późniejszym awariom i kosztownym naprawom. W sytuacji, gdy sam zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, radzimy od razu zgłosić się do zaufanego mechanika, który określi stopień i rodzaj szkody, by następnie błyskawicznie się jej pozbyć. Nie ma najmniejszego sensu zwlekać i ignorować wszelkie defekty, gdyż mogą one w przyszłości rzutować na pozostałe elementy układu, a także całkowicie pozbawić Cię możliwości korzystania z własnego samochodu. W celu zniwelowania ryzyka przestawienia się na komunikację miejską polecamy Takie Wały – regenerację i serwis wałów napędowych, które okazują się jedną z częstszych przyczyn usterek. Warto znaleźć sprawdzony warsztat mechaniczny, który podpowie najkorzystniejsze rozwiązania naprawy oraz dobrze zaopiekuje się Twoim nowym nabytkiem. Pamiętaj, że jeżeli zawczasu dopilnujesz wszystkich spraw związanych z mechaniką pojazdu, będziesz mógł przez długi okres czasu jeździć nim bezawaryjnie i bezpiecznie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *