Skórzane fotele w samochodzie kojarzą się z wygodą i komfortem, a jednocześnie pewnym prestiżem i wyposażeniem auta w najwyższym standardzie. Niepodważalnie jest to jeden z elementów wizualnych w pojeździe, na które zwracamy największą uwagę – elegancka, odpowiednio wypielęgnowana tapicerka zdecydowanie przyciąga wzrok oraz pozwala na przyjemną jazdę. Tylko jak o nią dbać?
Konserwacja skóry w samochodzie
Decydując się na skórzane fotele samochodowe trzeba liczyć się z faktem, że nie możemy tak po prostu zostawić ich samych sobie. Tapicerka skórzana wymaga bowiem od właściciela samochodu pewnego zaangażowania – zarówno pod względem konserwacji, jak i późniejszej pielęgnacji, jeśli zależy nam na tym, aby w świetnym i niezmienionym stanie cieszyła nasze oko przez kilka dobrych lat. Choć tapicerka ze skóry to materiał niezwykle trwały i solidny, wymaga pewnych zabiegów, dzięki którym odwdzięczy się nienagannym wyglądem i użytecznością.
Na czym w praktyce polega konserwacja tapicerki skórzanej? Impregnacja skórzanych foteli to jedna z kluczowych kwestii, o której nie wolno zapominać. Taki zabieg warto wykonywać systematycznie i regularnie – nie tylko tuż po zamontowaniu nowych foteli, ale co około 3-4 miesiące. Warto wiedzieć, że konserwacja foteli skórzanych tyczy się nie tylko tych wykonanych ze skóry naturalnej, ale także tej zamszowej, czy ekologicznej. Ważne jednak, aby dobrać odpowiedni preparat, który przeznaczony jest stricte do danego tworzywa, dzięki czemu uzyskamy najlepsze efekty oraz zachowamy pełne bezpieczeństwo i nie narazimy powłoki na uszkodzenie.
Czym umyć tapicerkę skórzaną?
Regularna pielęgnacja tapicerki skórzanej zajmie nam zaledwie kilka minut, a sprawi, że fotele będą lśniące i pachnące, zdecydowanie przyjemniejsze w użytkowaniu. W tym celu również można skorzystać ze specjalnych, dedykowanych środków dostępnych na rynku lub wody z łagodnym detergentem oraz delikatnej ściereczki z mikrofibry. Dobrą opcją mogą być wygodne produkty z aplikatorem w sprayu. Nie należy także zapominać o częstym odkurzaniu foteli z okruszków, drobinek brudu i kurzu. Należy dokładnie sprawdzić wszystkie szczeliny i zagłębienia, w których często osadzają się drobne zanieczyszczenia. Warto też pamiętać, że zanim wsiądziemy do samochodu, należy odczekać kilka minut, do momentu całkowitego wchłonięcia się zastosowanych środków oraz preparatów.
Co tak właściwie daje regularna konserwacja oraz pielęgnacja skórzanej tapicerki samochodowej? Dzięki impregnacji powstaje warstwa ochronna na powierzchni skóry, dzięki której staje się ona bardziej odporna na ewentualne uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne służą wyrównaniu kolorytu oraz wygładzeniu faktury skóry, pozbyciu się ewentualnych plam i zabrudzeń, nawilżeniu i regeneracji. Dzięki nim siedzenia mimo upływu lat wciąż będą wyglądały jak nowe – odzyskają swój połysk i blask, będą także miały piękny zapach. Najnowocześniejsze środki posiadają ponadto substancje chroniące przez promieniowaniem UV, które przez szyby może dostawać się do wnętrza samochodu i powodować blaknięcie skóry.
Skórzana tapicera w samochodzie wcale nie jest trudna w obsłudze – aby zachować ją w dobrej kondycji, wystarczy jedynie pamiętać o jej regularnym czyszczeniu oraz konserwacji, a z całą pewnością odwdzięczy się kierowcy oraz pasażerom nienagannym i ekskluzywnym wyglądem.